نقش یک وب مستر در وب سایت

وب مستر مدیر ارشد یک وب سایته که هدایت کلی کسب و کار رو برعهده داره

وب مستر باید به تمام اجزاء مورد نیاز برای کارکرد یک وب سایت تسلط داشته باشه و بتونه اون بخش ها رو به خوبی کنترل و مدیریت کنه.

در حقیقت مسئولیت حفظ و بقای یک وب سایت بر عهده یک وب مستره

مستر در زبان انگلیسی به معنی استاد هستش، وقتی هم که با کلمه وب همراه میشه، معنی استاد وب رو تداعی میکنه.

پس کسی که وب مستره باید به تمام جزئیات وب سایت آگاهی داشته باشه و از پس مدیریتشون هم بربیاد، که باتوجه به ماهیت و اندازه اون کسب و کار وطایف هر وب مستر متفاوته.

مثلا تو یک سایت کوچک که کنترل تمام بخش ها برعهده یک نفره، کارهایی مثل به روزرسانی فنی، سئو، مدیریت محتوا، مدیریت سرور، پاسخ دادن به ایمیل ها و سوالات کاربران و کلا هر چیزی که مربوط به وب سایته …

اما در کسب و کارهای بزرگتر، مسئولیت هر بخش برعهده یک شخص یا تیم هستش و وب مستر سایت تنها وطیفه مدیریت و نظارت بر کارهای افراد رو برعهده داره.

وظایف یک web master

فرقی نداره که مدیریت یک وب سایت کوچک رو برعهده دارین یا بزرگ ، شما به عنوان هدایت کننده یک کسب و کار لازمه به تمام اتفاقاتی که در کسب و کارتون رخ میده آشنا باشین.

مثلا به برنامه نویسی و اجرا – سئو و تولید محتوا – کنترل و بررسی سرور – تامین امنیت وب سایت – دیجیتال مارکتینگ – آنالیز ترافیک ورودی – بهبود تجربه کاربری و خیلی از بخش های دیگه که شما بعنوان یک وب سایت یا کسب و کار اینترنتی باید به مواردی از این قبیل تسلط داشته باشین و بتونین از پس کنترلشون بربیاین.

حالا میخوایم به وب مستر بعنوان یک شغل نگاه کنیم

در حال حاضر با پیشرفت فناوری اطلاعات و رشد تجارت الکترونیک، تقریبا هیچ کسب و کاری نیست که به وب سایت احتیاج نداشته باشه .

جدا از گزینه اول که مدیریت صفر تا صد کسب و کار اینترنتی خودتونه ، یک وب مستر میتونه بعنوان یک کارمند در شرکت های مختلف استخدام بشه و هدایت وب سایت شرکت رو بر عهده بگیره.

علاوه براین میتونین به عنوان یک مدیر اجرایی در سازمان های بزرگ به استخدام دربیاین، اما باید بدونین که لازمه ی داشتن این شغل، تجربه و تسلط بر تخصص های مختلف یک  وب مستر حرفه ای هست، تا بتونین به درستی بر فعالیت های اعضای گروه نظارت داشته باشین.

آنکام تا به امروز بخش های مختلف این شغل رو که به تنهایی میتونن یک شغل جداگانه هم باشن مورد بررسی قرار داده…

و حتی دوره های آموزشی کوتاه این حرفه رو بصورت رایگان در سایت آپلود کرده تا بتونین با استفاده ازش مسیر شغلی خودتون رو تعیین کنین یا بعنوان مهارت جدید بهش نگاه کنین و فرا بگیرینش.